Blog

فلیپ برد روی وب. مواظب باشید غرق نشوید!

قبلاً درگزارش داده بودیم که نسخه وبی فلیپ‌بورد نیز منتشر شده است و دیگر بدون نیاز به اسمارت‌فون یا تبلت می‌توان از این برنامه بسیار ارزشمند سود برد. فلیپ‌بورد یک خبرخوان حرفه‌ای است که ماهیانه ۵۰ میلیون کاربر دارد. همه‌ آن را می‌شناسند و نیازی به معرفی بیشتر ندارد. اما اکنون، نسخه کامل‌تری از این برنامه روی وب منتشر شده است. این یعنی می‌توانید مجله اختصاصی خودتان را روی وب داشته باشید اما در یک صفحه‌نمایش بزرگ‌تر، زیباتر و بسیار پاسخگو. علاوه بر رابط کاربری، الگوریتم‌های این برنامه نیز بهبودیافتند و بر تعداد موضوعات آن افزوده شده است. شما در مدت کمتر از یک دقیقه می‌توانید عناوین دلخواه خود را انتخاب کنید و یک نشریه شخصی بسازید. مطالب برحسب اهمیت به صورت کاشی‌های ویندوز ۸ نمایش داده می‌شوند و مطلب اصلی در بخش کاور استوری در دسترس هستند. تجربه استفاده از این مجله آنلاین روی وب با نسخه موبایلی خیلی متفاوت است. مطالب بیشتری را در یک صفحه می‌بینید و لینک‌های زیادی در اختیارتان است، سریع‌تر و راحت‌تر میان علاقه‌مندی‌های خود حرکت می‌کنید و هر چیزی را می‌توانید به چیزی دیگری لینک بدهید. برگشت‌های شما به نقطه شروع و صفحه اصلی ساده‌تر است و عکس‌ها زنده‌تر به نظر می‌رسند. فلیپ‌بورد نسخه ۳ که اکنون روی وب نیز پیاده‌سازی شده است به طور بارزی هوشمندتر است و متوجه علایق شما می‌شود و دایم شما را به سویی هدایت می‌کند که دوست دارید و بیشتر درگیر مطالب می‌شوید و باید مواظب باشید غرق نشوید! این برنامه امیدوار است با حرکت به سوی دسکتاپ، به دنیای بزرگی قدم بگذارد اما یک برنامه موبایلی مانند فلیپ‌بورد می‌تواند میلیون‌ها کاربر روی وب داشته باشد؟ در ادامه داستان حرکت به سوی وب و ایده‌های جدیدی که ظهور کردند را از زبان مدیران این شرکت می‌خوانیم.

flipb

مایک مک‌کیو، مدیرعامل فلیپ‌بورد می‌گوید: «این یک ایده بسیار قدیمی است که اکنون اجرا شد. و به زمانی برمی‌گردد که من دفتر پالوآلتو را بستم.» مایک ادامه می‌دهد زمانی ما به فکر حرکت به سوی وب بودیم که شرکت‌های دیگر مدیایی داشتند روی ایده «اول موبایل» کار می‌کردند. در واقع، وب اولین مقصد فلیپ‌بورد بود. پنج سال پیش که مایک به همراه ایون دال، بنیان‌گذار فلیپ‌بورد این شرکت را استارت زدند، به فکر ساختن اپلیکیشنی بودند که مایک آن را «the information overload problem» می‌نامد. چیزی شبیه به RSS که بتواند تمام علاقه‌مندی‌های یک شخص و اطلاعاتی که روزانه نیاز دارد را یک‌جا جمع‌آوری کند. این وسط یک مشکل وجود داشت. در سال ۲۰۰۹، مرورگرهای وب برای این ایده یک جهنم واقعی بودند‌. مایک می‌گوید: «محصول ما اصلا روی مرورگرهای آن زمان اجرایی نبود و همین موضوع به شدت ما را محزون و ناامید کرد. دایم فکر می‌کردیم چطور آن را اجرا کنیم.» در همین زمان‌ها بود که شایعه «تبلت‌»ها شنیده شد و ما گوش تیز کردیم. مایک ادامه می‌دهد دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، آیپد اپل وارد بازار شد و اپلیکیشن فلیپ‌بورد اولین و دوست‌داشتنی‌ترین برنامه جانبی بود. ما ایده اولیه خود را از قالب «مجله شخصی» ریختیم. یک تجربه بصری دلنشین بود اما به دنبال احساسی فراتر از آن چیزی که مردم باش آشنا بودند، می‌گشتیم. فلیپ‌بورد به تدریج روی تبلت‌ها و اسمارت‌فون‌های آندرویدی و آیفون آمد و بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر رجیستر شده داشت. در این زمان (حدود دو سال پیش) تلاش‌هایی برای حرکت به سوی وب با برنامه‌نویسی مجله با زبان HTML5 انجام گرفت.

Screen_Shot_2015-02-09_at_4.38.50_PM.0

اولین تفاوتی که شما روی وب با نسخه موبایلی خواهید دید این است که دیگر فلیپ کردن (flip) ندارید بلکه اسکرول می‌کنید. طراحان فلیپ‌بورد دوست داشتند همان حس و حال و ایده طراحی پشت این نشریه شخصی روی وب هم کماکان باقی بماند. چون شما در وب و دسکتاپ با صفحه‌نمایش لمسی کار نمی‌کنید، خیلی سخت است که رفتاری مانند آن‌چه که در نسخه موبایلی دارید را بروز بدهید و این احساس هم غیرطبیعی است. به همین دلیل، سعی کردند طراحی نسخه وب بسیار نزدیک به نسخه موبایلی باشد. اکنون وقتی شما لاگین می‌کنید، اولین چیزی که می‌بینید، کاور استوری (Cover Story) است که مهم‌ترین اخبار روز مرتب شده توسط فلیپ‌بورد را نشان می‌دهد. اگر هنوز در این سیستم ثبت‌نام نکرده باشید، به صفحاتی راهنمایی می‌شوید تا علاقه‌مندی‌های خود را یکی یکی انتخاب کنید. انتخاب هر علاقه‌مندی، شما را به زیرگروه‌ها و بعد گروه‌های مشابه هدایت می‌کند به طوری که گاهی ممکن است گم شوید و رشته کار از دستتان خارج شود. وقتی کاور استوری‌ها را اسکرول می‌کنید و به پایین صفحه می‌روید، مطالب عمومی‌تر را خواهید دید. یکی از تفاوت‌های نسخه وب با نسخه موبایل اینجاست. وقتی روی یک مطلب کلیک می‌کنید یا لینک‌های آن را باز می‌کنید، در یک برگه جدید مرورگر وب باز می‌شوند. هر فردی می‌تواند مجله اختصاصی و شخصی خود را از میان موضوع‌های متنوع مورد علاقه‌اش بسازد و هر روز جدیدترین خبرها را مرور کند. مسئولان فلیپ‌بورد می‌گویند تا کنون کاربران ۱۵ میلیون مجله اختصاصی برای خود ساختند. این تعداد تا اکتبر سال قبل ۱۰ میلیون بوده است.

FlipboardEverywhere_w720

مایک می‌گوید فلیپ‌بورد روی وب همان حسی را برمی‌انگیزد که کار با یک فیدخوان اما فیدخوان‌ها شخصی نیستند و به طور عمومی منتشر می‌شود. کاربران فلیپ‌بورد با مشاهده یک مطلب، به طور خودکار مطالب مشابه را نیز می‌خوانند و هیچ مطلبی را از دست نمی‌دهند و از سویی دیگر نیازی نیست کلی مطلب نامرتبط هم مشاهده کنند. مایک تاکید می‌کند که الگوریتم‌های فلیپ‌بورد را تقویت کردیم و شما می‌توانید فهرستی از مطالب پیرامون یک موضوع خاص بسازید. فلیپ‌بورد در سال گذشته، اپلیکیشن مجله Zite را نیز خریداری کرد. این مجله به طور عمیقی از فناوری‌های شخصی‌سازی بهره می‌برد. در نتیجه، فلیپ‌بورد اکنون ۳۴ هزار موضوع در اختیار شما برای انتخاب می‌گذارد. شما می‌توانید موضوع‌های دلخواه را گزینش کرده و در آن‌ها غرق شوید؛ چیزی که فیدخوان‌ها و نشریات کاغذی به شما نمی‌دهند. Zite روی فلیپ‌بورد به شما اجازه می‌دهد شیرجه عمیقی درون مطالب دلخواه‌تان بزنید و تصور کنید یک پشته بی‌نهایت از مطالب براساس کلمات کلیدی جست‌وجوی شما ردیف شده‌اند.

/ Uncategorized

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *