Blog

چگونه رنگ‌ها باعث موفقیت یک سایت می‌شوند

ممکن است شما از اهمیت رنگ‌ها در طراحی وب‌سایت با خبر نباشید و برای شما آبی یا سبز بودن یک سایت مهم نباشد، حال جالب است بدانید که رنگ‌ها می‌توانند تفاوت‌های عمده و قابل توجهی را برای مخاطبان وبلاگ شما به وجود بیاورند.
در ورای هر رنگ و لحنی، موجی از تأثیرات روانی وجود دارد که در این پست قصد بررسی آنها را دارم.

انسان از راه‌های مختلفی به هیجان می‌آید. یکی از راه‌های هیجان زده کردن یک فرد استفاده از رنگ قرمز بر روی دیوارهای اتاق آن فرد است. دانشمندان قبلا این به این نتیجه رسیده بودند که فردی که در یک اتاق قرمز رنگ زندگی می‌کند، دارای ضربان قلب و فشار خون بالاتری نسبت به فردی است که در یک اتاق آبی رنگ زندگی می‌کند، رنگ قرمز نماد هیجان است.

درست به همین دلیل است که شرکت‌های تولید کننده فست فود از این رنگ به عنوان رنگ اصلی دوم استفاده می‌کنند که می‌توان به نمونه‌هایی چون پپسی، کوکا کولا و مک‌دونالد اشاره کرد.

رنگ‌ها احساسات را بر می‌انگیزند
رنگ‌ها می‌توانند مردم را تحریک کنند، شوق مردم را افزایش بدهند و یا می‌توانند کاری کنند که افراد احساس صمیمیت و یا آرامش کنند.
برای مثال سایت‌های شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی از رنگ قرمز استفاده می‌کنند، این رنگ تداعی کننده گرماست و باعث می‌شود تا شما به فکر نوشیدن بیفتید!

internet-logo-colors

رنگ‌های زیادی هستند که در طراحی یک وب‌سایت می‌توانند تأثیر عاطفی داشته باشند. (افرادی که تمایل به قانون‌شکنی دارند اغلب تحت تأثیر رنگ قرمزند تا رنگ آبی و به همین دلیل است که در ایالت تگزاس بیشتر از چراغ های قرمزاستفاده شده است!)

رنگ‌ها بر روی عملکرد فرد نیز تأثیر دارند. برای مثال رنگ قرمز به فرد سرعت و توانایی می‌بخشد این درحالی است که ممکن است همیشه این موضوع به سود آنها نباشد، درحالی که رنگ آبی مردم را به فکر کردن قبل از انجام کاری وامی‌دارد. شاید این دلیل آنست که تابلوی ایست قرمز رنگ است، شما بعد از دیدن این تابلو احساس نیاز میکنید تا توقف کنید و این احساس را دارید که در صورت عدم انجام این کار به خطر می‌افتید.

ترکیب رنگ‌ها
ترکیب رنگ‌ها در صورتی می‌تواند مفید باشد که به درستی استفاده شود. ترکیب رنگ‌های مکمل نیز کاری است که بعضی از افراد انجام می‌دهند ولی انجام این کار نباید همیشگی باشد و فقط گاهی اوقات کار درستی است.

در این کار نباید زیاده‌روی کرد زیرا تأثیرات نامناسبی را روی چشم افراد می‌گذارد. برای مثال به یک وب‌سایت با پس‌زمینه  سیاه رنگ و نوشته‌های صورتی فکر کنید، این تصویر به قدری ناخوشایند است که شما می‌خواهید هرچه زودتر از شر آن خلاص شوید!

در ترکیب رنگ‌های مکمل باهم رازی وجود دارد.
یک خط سفید رنگ باریک با حاشیه  سیاه یا طوسی بکشید، این شکلِ دورنگ به گونه‌ای عمل میکند که چشمان شما آن رنگ‌ها را جدا می‌بینند،به لوگوی پپسی در ذیل توجه کنید:

رنگ‌های قرمز و آبی نه با یک خط سفید نازک بلکه به وسیله یک خط سفید نسبتا ضخیم از هم جدا شده‌اند، این شکل ترکیب دو رنگ آبی و قرمز را  نسبت به زمانی که این دو رنگ دقیقا در کنار هم قرار گرفته‌اند، بهتر نمایش می‌دهد.

pepsi

رنگ‌ها و فرهنگ‌ها
در هر گوشه از جهان رنگ‌ها دارای معنای خاص خود هستند. برای مثال در چین رنگ قرمز نشانه شانس است در حالی که همین رنگ در آلمان نشانه محرومیت و کمبود است.

شرکت‌های بزرگ پیش از شروع یک فروش جدید، هزینه‌های زیادی را صرف مطالعه تأثیر رنگ‌ها در فرهنگ‌های مختلف می‌کنند. شاید غیر ممکن به نظر برسد ولی استفاده از رنگ‌های نامناسب باعث از دست دادن مشتری برای این شرکت‌ها می‌شود.

این شرکت‌ها افراد متخصص را استخدام می‌کنند تا برای آنها تحقیقاتی را درباره تأثیر رنگ‌ها انجام دهند و نتیجه را (که همیشه مطلوب نیست)، به آنها ارائه کنند.

هر طراح وب (یا به صورت عمومی هر فردی) تمایل دارد تا رنگ‌ها و یا ترکیب آنها را در مکان‌های مختلف، آنگونه که دوست دارد، به کار ببرد.

دخالت سلایق شخصی در هنگام کار با رنگ‌ها وسیله  مناسبی برای درآمدزایی نیست. برای یک طراح وب کنار گذاشتن سلایق شخصی و فقط تمرکز روی مشتریان و نیازهای آنها، از مهم‌ترین کارهاست.

استفاده از رنگ ها برای یک وب سایت
کنار هم چیدن رنگ‌ها در یک وب‌سایت، چیزی فراتر از چینش رنگ‌های مورد علاقه در کنار هم و تبدیل آنها به طرح است. این به این معنی است که استفاده از رنگ‌ها به گونه‌ای که پاسخگوی نیازهای مخاطبین و مشتریان باشد، باید در دستور کار طراحی قرار بگیرد.

اگر شما مخاطبین خود را به خوبی بشناسید و بدانید که چه رنگ‌هایی می‌تواند تأثیرگذارتر باشند، نیمی از راه را طی کرده‌اید. این گونه نیست که شما با استفاده از یک رنگ بتوانید هر بازدید کننده‌ای را مخاطب ثابت وب‌سایت کنید، پس بهتراست مشخص کنید کدام رنگ می‌تواند در رسیدن شما به هدفتان به کمکتان بیاید.

choose-the-right-colors

بر اساس آماری که از منابع مختلفی به دست آمده، حدود نیمی از افرادی که از یک سایت بازدید می‌کنند و بعد از ترک سایت دوباره به آن سایت سر نمی‌زنند از رنگ های استفاده شده در طراحی خوششان نیامده است.

نخستین چیزی که بازدید کنندگان وب‌سایت شما باید ببینند رنگ‌های استفاده شده در نشان سایت شماست. چنانچه در طراحی سایتتان رنگ‌های چندگانه‌ای را می‌بینید که بر رنگ‌های نشان سایت شما غالب هستند، بهترست به فکر طرحی جدبد برای سایت خود باشید.

اگر شما از طرح آبی استفاده می‌کنید، بازدیدکنندگان زمانی که در حالت مناسبی باشند، پاسخ بهتری به شما می‌دهند. چنانچه یک طراحی روشن و سفید را برگزیده اید، آن هم انتخاب خوبی است!

اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان را هیجان‌زده کنید از رنگ‌های قرمز روشن و نارنجی درگوشه گوشه سایت استفاده کنید.

دورنگ سبز و سفید در کنار هم بسیار زیبا ظاهر می‌شوند، واگر می‌خواهید کمی مدرن‌تر باشید و از رنگ های تند استفاده نکنید، طوسی و سفید انتخاب‌های خوبی هستند. چنین ترکیب‌هایی شفاف، زیبا و فریبنده‌اند، به تصویر زیر توجه کنید:

pixel

اگر سایه‌های تیره‌رنگ را دوست دارید هیچ رنگی مثل رنگ مشکی نمی‌تواند رنگ مناسب باشد. یک بک‌گراند سیاه می‌تواند تجملی و زیبا باشد، ولی خواندن متن را سخت می‌کند. ترکیب‌های دیگری مانند سفید و سیاه و سیاه و طوسی روشن نیز می‌توانند انتخاب‌های مفیدی باشند. ولی ترکیب رنگ سیاه با نارنجی تصویر بسیار بهتری را ارائه می‌کند، در صورتی که برای متعادل سازی طرح از رنگ سفید نیز استفاده شود.

اگر تمایل دارید تا ترکیب رنگ‌های سفید و سیاه را با یک رنگ دیگر استفاده کنید، رنگ آبی بسیار مناسب است. توجه کنید که رنگ سفید یا رنگ آبی بسیار روشن باید رنگ غالب بر پوسته باشد و به خاطر داشته باشید که در یک ترکیب رنگ تأکید زیادی روی رنگ سیاه نداشته باشید.

در تصویر زیر می‌توانید یک نمونه بسیار عالی از این ترکیب‌ها و در تصویردوم می‌توانید یک نمونه تقریبا ضعیف را مشاهده کنید، و این موضوع را درک کنید که چگونه یک ترکیب رنگ نامناسب می‌تواند شما را دچار مشکل کند.

Screen-Shot-2012-05-10-at-3.37

sit

رنگ‌های سفید و سیاه نیز با رنگ قرمز، ترکیب بسیار زیبایی را به نمایش می‌گذارد، گرچه باید توجه کرد که رنگ قرمز رنگ غالب و پایه نباشد.

در تصویر زیر دو نمونه ترکیب رنگ خوب را می‌بینید:

site
bun

سومین ترکیب مورد علاقه من ترکیب رنگ‌های سفید، سیاه و سبز است:

Screen-Shot-2012-05-10-at-3.36

می بینید که این ترکیب هم بسیارخوب ظاهر شده است.

نتیجه گیری:
استفاده از رنگ‌های مناسب در طراحی بسیار مهم است،حتما دیگر دلیل آن را می‌دانید!

شاید استفاده از این رنگ‌ها شما را به نتیجه دلخواه نرساند و ممکن است اشتباه کرده باشید. انتخاب درست یا نادرست رنگ‌ها کار طراحان وب است، پیامی به یکی از مخاطبانتان بفرستید و امید داشته باشید که نتیجه دلخواه را گرفته‌اید.

اگر شما تأثیر روانشناسی رنگ‌ها را بدانید و آگاه باشید کدام رنگ‌ها باعث جلب نظر مخاطب شما می‌شود به مدیریت یک سایت موفق نزدیک‌تر شده‌اید.

/ آموزش طراحی وب

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *